7 of the Best Snacks (Meals) to Have When You're in College & On a Budget | The Odyssey Online
Start writing a post
Lifestyle

7 of the Best Snacks (Meals) to Have When You're in College & On a Budget

Ramen night and chill? YASSSSSSS

27
7 of the Best Snacks (Meals) to Have When You're in College & On a Budget
fiestafrog

Food is something we all need, especially for college students. No matter the day or the hour, we all need food and there are people who will do ANYTHING to get it. Realistically, most students don’t have access to get the greatest of meals, so here are the seven most common foods that are ESSENTIAL to your student life:

1. Ramen

Gif from:

What is it? Ramen are noodles that you can quickly heat up with either a microwave or pot. They come in many flavors including: chicken, beef, oriental, or even shrimp!

How pricey is it? Depending on the store and area, a 12 pack of Ramen can come as cheap of $2.38, and a larger 18 pack of Ramen will cost around $10.00.

How to make it: Personally, I think it’s best to use a pot so the noodles are more cooked compared to a microwave, but you gotta use with what you got.

Pot: pour about 2 cups of water (or the amount that fills up your bowl), into the pot. Once the water comes to a boil place the noodles into the boil. You can either place the squares in as is, or you can break it up while it’s still hard. Let the water boil for 3 minutes, stirring every minute or so. After the 3 minutes, turn off your stove and place the pot where it can cool down. Pour the seasoning (powder) into the pot, and mix it up. You should let the noodles cool for 2 minutes. Lastly, pour the ramen into your bowl and grab some cold water! It’s salty!

Microwave: Fill up the bowl with water, and break the square noodles and put them in the bowl. Let the noodles sit in the water for 3 minutes, then nuke it in the microwave for 1:30- 2 minutes. Once its cooled down for 2 minutes pour the seasoning and you're good to go!

2. Mac & Cheese

What is it? A simple bowl of Kraft Mac & Cheese that comes in either regular boxes, or in the pre-made bowl.

How Pricey? The small bowls can come in a pack of four for $3.26. But if you want to go the extra mile and spend a teeny bit more, get the pack of 5 for $4.74.

How to make it? What’s great about the bowl mac & cheese is that all you have to do is add water and put it in the microwave for about a minute and you’re good to go. It’s quick, easy, and delicious!

3. Oatmeal

What is it? Everyone should know what Oatmeal is by now, and it comes in SO many different flavors. If you’re someone who wants it to be sweet (like me), Quakers fruit & cream is perfect because you can easily mix the flavors together. However, if you’re a health nut, the classic Maple Brown & Sugar or Apples & Cinnamon is a perfect go-to for any time of the day!

How Pricey? Most variety packs for explicitly Quaker Oats is $5.14, but if off brands and single flavoring rang from $2-3.

How to make it? You are either a milk person, or a water person with your oatmeal. Decide with liquid you want to put in your oatmeal, pour it into the fill line in the packet. Then add it to the oats, nuke it for 2 minutes (or less depending on your milk/water ratio to oats). Enjoy!

4. Soup

What is it? Do I need to explain?? Great for sick days, would highly recommend getting bread or making a grilled cheese for a side; simply one bowl of soup with nothing else is not going to fill you up.

How Pricey? The price for soup depends on the package (can or microwave), and of course brand and flavor. A single microwavable bowl costs around $2.00, but if you’re going for a pack of canned soup it could be a little over $3.00.

How to make it? Canned soup is simple, just get a pan, set the stove to low, and stir it around for 3 minutes. Most students will just buy the microwavable ones, just put it in the microwave for the desired time and you’re good to go.

5. Pancakes

What is it? Now this is a bit different because sadly it doesn’t come in a bowl, and you can’t just microwave it. But with my own experience, Pancake mix comes in clutch, especially with the mix where you just need to add water.

How Pricey? Depending on your brand loyalty, style (regular or buttermilk), and if you want the simplicity of adding water or not- the price range can be from $2-4.

How to make it? Just grab a skillet, cooking spray, bowl, fork, and measuring cup. Making pancakes is very simple, just wait for the bubbles to appear and flip! I always wait for mine to be golden brown, also feel free to add blueberries or chocolate chips. Everyone on the floor is going to want you to make some for them!

6. Cereal

What is it? The best lazy midnight snack ever.

How Pricey? Depends if you’re going to be healthy, generic, or sugary sweet. It ranges from $2-5. I would highly recommend purchasing the variety packs of smaller cereals, that way you can eat dry cereal on your way to class.

How to make it? If you do milk first you need to rethink your life choices.

7. PB & J

What is it? Childhood in a sandwich.

How Pricey? Well with the ingredients of: peanut Butter, jelly, and a loaf of bread. The total cost is going to be around 7-10 dollars. This all depends on brand of the peanut butter, jam or jelly, and of course wheat or white bread. Chose wisely!

How to make it? You do the butter, and then the jelly, and once they are united the best sandwich in the universe is born.

That’s about it! There is no limit to what you could eat when you're in a pinch. Plenty of frozen meals will be bought, take-out Chinese and pizza delivery orders to be made too. But, hey, when you’re nearing the end of your meal plan, on top of getting sick of dining hall food, these are favorites that frankly, you can’t ever possibly get sick of. Why? Because you depend on them way, way too much.

*Disclaimer: All prices have been checked on Walmart’s website, prices may vary on based on store, brand, and location.
Report this Content
This article has not been reviewed by Odyssey HQ and solely reflects the ideas and opinions of the creator.
Entertainment

Every Girl Needs To Listen To 'She Used To Be Mine' By Sara Bareilles

These powerful lyrics remind us how much good is inside each of us and that sometimes we are too blinded by our imperfections to see the other side of the coin, to see all of that good.

349987
Every Girl Needs To Listen To 'She Used To Be Mine' By Sara Bareilles

The song was sent to me late in the middle of the night. I was still awake enough to plug in my headphones and listen to it immediately. I always did this when my best friend sent me songs, never wasting a moment. She had sent a message with this one too, telling me it reminded her so much of both of us and what we have each been through in the past couple of months.

Keep Reading...Show less
Zodiac wheel with signs and symbols surrounding a central sun against a starry sky.

What's your sign? It's one of the first questions some of us are asked when approached by someone in a bar, at a party or even when having lunch with some of our friends. Astrology, for centuries, has been one of the largest phenomenons out there. There's a reason why many magazines and newspapers have a horoscope page, and there's also a reason why almost every bookstore or library has a section dedicated completely to astrology. Many of us could just be curious about why some of us act differently than others and whom we will get along with best, and others may just want to see if their sign does, in fact, match their personality.

Keep Reading...Show less
Entertainment

20 Song Lyrics To Put A Spring Into Your Instagram Captions

"On an island in the sun, We'll be playing and having fun"

217236
Person in front of neon musical instruments; glowing red and white lights.
Photo by Spencer Imbrock on Unsplash

Whenever I post a picture to Instagram, it takes me so long to come up with a caption. I want to be funny, clever, cute and direct all at the same time. It can be frustrating! So I just look for some online. I really like to find a song lyric that goes with my picture, I just feel like it gives the picture a certain vibe.

Here's a list of song lyrics that can go with any picture you want to post!

Keep Reading...Show less
Chalk drawing of scales weighing "good" and "bad" on a blackboard.
WP content

Being a good person does not depend on your religion or status in life, your race or skin color, political views or culture. It depends on how good you treat others.

We are all born to do something great. Whether that be to grow up and become a doctor and save the lives of thousands of people, run a marathon, win the Noble Peace Prize, or be the greatest mother or father for your own future children one day. Regardless, we are all born with a purpose. But in between birth and death lies a path that life paves for us; a path that we must fill with something that gives our lives meaning.

Keep Reading...Show less

Subscribe to Our Newsletter

Facebook Comments