Cheap Healthy Foods For College Kids
Start writing a post
Lifestyle

7 Healthy Foods College Students Can Eat That Aren't That Expensive

Eating healthy does not have to be expensive - it's the world telling you that.

168
7 Healthy Foods College Students Can Eat That Aren't That Expensive

I hear it sitting in class. I hear it on the bus. I hear it in the grocery store. "Eating healthy costs so much money."

You're right. Healthy food isn't cheap, but it doesn't have to be expensive. Your Chipotle burrito and extra queso aren't cheap either. Buying healthy food items at the store and meal-prepping is the easiest way to make healthy food cheaper, point blank. I wanted to showcase a few healthy options, along with their prices, to prove healthy options are justifiable.

1. Carrots

Organic baby carrots from Walmart are $3.40 with 10 servings. That means each serving of carrots is $0.34. Skip the $3 chip bag at the gas station and pack some carrots.

2. Bell peppers

Sweet mini peppers are SO YUMMY to snack on. They're sweet and crunchy; what more could you ask for? At Walmart, a 1 lb. bag is about $3. Yes, you can be the cool kid like me who carries around a lunch bag in college.

3. Hummus

Be careful with this one. I could eat a whole thing of hummus in one sitting, so I buy it sparingly. A container of hummus usually runs around $5, but as long as you're eating an actual serving size, it can last one to two weeks.

4. Craisins

Look for the craisins with no added sugars, or else they're bound to be loaded with sugar. These are a great snack or something to add into a trail mix or on top of oatmeal! At only $6, a bag of craisins should last you about a week and a half.

5. Fruit snacks

Again, watch the added sugars. At only $8, these come out to be about $0.25 a pack. If you can't take around an actual apple or banana, fruit snacks are the way to go.

6. Snack bars

These can get expensive. That's why you need to bulk-purchase. Snack bars are also notorious for containing too many added sugars. I always go with either KIND at $1.40 per bar or CaveMan at $1.60. MUCH better than purchasing only one at a gas station at $3-$4 a pop.

7. Veggie straws

These things are addicting, not going to lie. A bag of veggie straws with 15 servings comes out to be $0.33 per serving. Once again, if you stick with the serving size, they'll last and you'll save money.

8. Wheat thins

Wheat Thins are for grey days because they make me as happy as coffee, especially the Tomato Basil kind. With 15 servings, each serving comes out to $0.25. Want two servings? $0.50 won't break the bank.

Report this Content
This article has not been reviewed by Odyssey HQ and solely reflects the ideas and opinions of the creator.
the beatles
Wikipedia Commons

For as long as I can remember, I have been listening to The Beatles. Every year, my mom would appropriately blast “Birthday” on anyone’s birthday. I knew all of the words to “Back In The U.S.S.R” by the time I was 5 (Even though I had no idea what or where the U.S.S.R was). I grew up with John, Paul, George, and Ringo instead Justin, JC, Joey, Chris and Lance (I had to google N*SYNC to remember their names). The highlight of my short life was Paul McCartney in concert twice. I’m not someone to “fangirl” but those days I fangirled hard. The music of The Beatles has gotten me through everything. Their songs have brought me more joy, peace, and comfort. I can listen to them in any situation and find what I need. Here are the best lyrics from The Beatles for every and any occasion.

Keep Reading...Show less
Being Invisible The Best Super Power

The best superpower ever? Being invisible of course. Imagine just being able to go from seen to unseen on a dime. Who wouldn't want to have the opportunity to be invisible? Superman and Batman have nothing on being invisible with their superhero abilities. Here are some things that you could do while being invisible, because being invisible can benefit your social life too.

Keep Reading...Show less
houses under green sky
Photo by Alev Takil on Unsplash

Small towns certainly have their pros and cons. Many people who grow up in small towns find themselves counting the days until they get to escape their roots and plant new ones in bigger, "better" places. And that's fine. I'd be lying if I said I hadn't thought those same thoughts before too. We all have, but they say it's important to remember where you came from. When I think about where I come from, I can't help having an overwhelming feeling of gratitude for my roots. Being from a small town has taught me so many important lessons that I will carry with me for the rest of my life.

Keep Reading...Show less
​a woman sitting at a table having a coffee
nappy.co

I can't say "thank you" enough to express how grateful I am for you coming into my life. You have made such a huge impact on my life. I would not be the person I am today without you and I know that you will keep inspiring me to become an even better version of myself.

Keep Reading...Show less
Student Life

Waitlisted for a College Class? Here's What to Do!

Dealing with the inevitable realities of college life.

97227
college students waiting in a long line in the hallway
StableDiffusion

Course registration at college can be a big hassle and is almost never talked about. Classes you want to take fill up before you get a chance to register. You might change your mind about a class you want to take and must struggle to find another class to fit in the same time period. You also have to make sure no classes clash by time. Like I said, it's a big hassle.

This semester, I was waitlisted for two classes. Most people in this situation, especially first years, freak out because they don't know what to do. Here is what you should do when this happens.

Keep Reading...Show less

Subscribe to Our Newsletter

Facebook Comments